Bu Son Olsun dediğin mülakat, bu olsun… 

Cem KARACA’ nın “Bu Son Olsun“ şarkısında olduğu gibi son mülakat son aşama ve son gerilim olması dileğiyle yazımın celsesini açıyorum. Mülga tabirlerin artık konuşulmayacağı son kararın verildiği Aleyhten leyhte görüşmeler ve mülakatlar yapmanız ümidiyle… 

Yarış atlarının eğitimlerinde engelli koşular vardır bizim de geleceğimiz yarış atı gibi yetiştirildiğimiz eğitim sisteminden çıkarak hipodruma benzettiğim KOBİ ‘ Lerden başlayarak devam eden Holdinglere uzanan zorlu ve yorucu bir efor sarf etmemizi sağlayan mülakat deneyimleridir. 

Bu süreçleri bir engel olarak görmek gözde büyütmek, her zaman parkurun uzaması ve yapabileceklerimizi de yapamamamıza yol açabilir. Sizlere parkurlarda rakiplerinize tur bindirecek koşu tüyolarını zembille indiriyorum.  

Her ilana başvuruyor her duyuruyu inceliyor hatta AVM’ lerde panolara asılan iş ilanlarına bile bakarak kendinize yeni işinizi arıyorsanız bazı noktaların üzerinden yeniden geçmenizin faydası olacağına inanıyorum. Çünkü; her ilana binlerce kişi başvuruyor mesela, personelin erkek veya kadın olmasının özel olarak bahsedildiği bazı ilanlar görüyoruz. Bu ilanlarda ilanda yazmayan cinsin başvuru yaptığını gözlemledikten sonra, her şey mübah oluyor. Böylelikle İnsan Kaynakları yetkililerinin işi hayli zorlaştığından belki de sizin başvurunuzu incelemeye vakit bulamıyor olabilir. Veya silsile ya da aşamalarla incelediği başvurularda yapacağın bir yanlış bilgi hamlesi senin yeterince incelenmemene sebep olabilir. Şimdi bu barikatı nasıl aşacağın üzerine biraz sohbet edelim. 

Hedefe gidilen yolda, çekilen çileye değmeyecekse herhangi bir kutsallığı çekilmez. 

Basit ve nokta vuruşu ifadelerle tekrar yapalım. 

Söz konusu firmanın münkün ise, görüşeceğimiz yetkinin mülakat süreçleri detaylı bir şekilde incelenmeli. 

Tüm şirketler dışarıdan sadece işe alım yapar gibi gözükür bazısı size evinizdeymiş gibi hissettiren konfor alanı sunarken, bazıları da bitse de gitsek şarkısını ezberleyecek kadar mırıldanmanızı sağlar. 

Başka değişle daha önce mülakat deneyimi edinmiş arkadaşlara tecrübeleriyle istifade edebilmeniz için fırsat isteyin.  

Dipnot diyelim, mekan’ nın sahibi olmasanız da mekan’ ın planını bilecek kadar yeni müstakbel işyerinizin yollarını ve alternatif ulaşım seçeneklerini en kısa süre ve en erken ulaşma yöntemlerine göre sıralayın.  

Bazı kahramanlar pelerin takmaz ya bazı şirketlerde insan kaynakları süreçlerini farklı işletirler.  

Örneğin ; ilk görüşmelerde temel niteliksel yüzeysel süreçlerden geçerken, bazıları doğruluk cesaret oyunu üzerinden bilgileri analiz etmeye çapraz sorgular gibi birden fazla kez aynı suallerde dans etmeyi sever. Bazıları da, önceliğini yüksek nitelikli aday grubuna ayırırlar ve tüm detaylarıyla şeytanı ararlar.   

Tabii yeni mezun kategorisinden çıkmış ortalama 5-7 yıl tecrübe edinmiş global şirketlerde kendinize yer edinmeyi hedefliyorsanız, hangi ülkenin şirketi ise, o ülkenin kültürüne olan uyumunuza çok önem verirler.  

Şirketin işe alım ilanında yazan özellikleri taşıyor olmanız doğru aday olduğunuz anlamına gelmez. Belki de sizin o şirketin alım şartlarının haricinde eleme aşamalarının da neler olduğunu bilmeli ona göre stratejiler geliştirmelisiniz. 

Küresel şirketler süreçler hakkında oldukça şeffaf olmakla birlikte, ana kurumsal sitelerinde ana dillerinde süreç hakkında size yardımcı olabilecek soruları sizinle paylaşabiliyorlar.  

O olsaydı bu olurdu onsuzda olmadı onun teyze kızı vardı da torpil ayarladı gibi varsayımları bir kenara bırakmalı hatta eski sevgili gibi ilk fırsatta unutmalıyız. Mülakat süreci hakkında önyargı ile başlayacaksan olacak işin bile olmayacaktır. Görüşmeyi yaptığın kişinin de seninle aynı şartlara sahip olduğunu bir gün kendisinde iş arayan kısmında senden daha kolay iş aramak zorunda kalabileceğini unutmadan, amacının en iyisinden öte istenilen asgari şartlara uymayan adayların elenmesi için çalıştığını senin en uygunsuz adaylar listesinde kendine baştan ilk sıralarda yer edinmediğin için mutlu olabilirsin. Sana düşen iş ise  kuruma ve pozisyona ne kadar uyumlu olduğunu becerilerin ile göstermek kalıyor.  Bunun içinde şirketi iyi tanımalı kurulduğu andan, bugüne kadar ki süreçte yaşanılan gelmişten geçmişe her şeyiyle çok iyi bir süzgeçten geçirip  tüm süreçlerini çok iyi öğrenmelisin. Hatta halka arz olan bir şirket ise, hisse değerlerini bile takip edebilirsin. Sadece google amca da bir searctan ibaret olmadan çalışanlara sormayı deneyebilir, şirketin sosyal medya hesaplarını takip edebilir, kendince olumlu olumsuz durumları değerlendirip şirketin senin gönlünü fetih edip edemeyeceğini öğrenebilirsin.  

Unutmadan, sosyal haklar ve maaş ve çalışma saatleri gibi bilgilere de ulaşım sağlanabiliniyor. 

Başvuru yaptığın pozisyona yeterli şartları taşımıyor olsan bile başvur. Havuzda bir su damlası olarak kayıtlarda saklanmış sırça köşklerde kendine kontenjan ayırmış olabilirsin. Belki de beklediğin pozisyon dışında başka bir pozisyon veya konum için sana davet gelebilir nereden biliyorsun ? 

Pencerenin diğer tarafından bakarsak, soğuk hava dalgasının yanında  güneşli günleri de göreceğimize inancım tam.  Şimdi size gittiğiniz iş görüşmesinden size nasıl yeni iş avantajları çıkaracağınıza dair ipuçları sunacağım. 

Olmak ya da olmamak işte mesele burada ya başvurduğun şirketin çalışanları arasında olacaksın ya da olmayacaksın. Geri kalan teferruatların çok bir esprisi kalmıyor.  

Asla yapılmaması gerekenleri değil, yapmanı önerebileceğim bazı klasik noktalarda bir satırla gezineceğim. 

Gösteriş siyaset sarmalı ve yılan hikayesine dönüşen mafya babalığı dışında, hiçbir yerde bir anlam ifade etmiyor. Sade özenli ve bakımlı bir o kadarda düzenli ol. Saatinden 15 dakika önce randevu yerinde olman gerektiğini hatırlatmaya gerek duymuyorum.  

Gönüllü tecrübe edinimlerin, stajların ve öğrendiğin ve de çalıştığın her proje için edindiğin kazanımları parçalara bölmek yerine ortak noktalardan genel ifadelerle bahsederek ara notlar halinde farklılıkları ve şu anda görüşmede bulunduğun iş pozisyon için nasıl pozitif etki edebileceğini şirket kültürüne uyumunu, kişiliğin ve de nasıl bir ekip üyesi, lideri olacağını doğru biçimde ifade etmelisin.  

Bundan sonrası çıkılacak keramettir. İşte o an 5 yıl sonra gelecekte kendini nerede görüyorsun diye soruyorlar ya, işte burada da gelecek planlarını anlatmaya başladığın an sana sunulacak maaş teklifinin ilk satırlarının karalandığı andır. Böylelikle işteki ilgi bilgi ve tecrübe seviyeni iyi aktarmış olacak ve şirketin vizyon ve misyonunu da çok iyi bildiğin için, şirketi geleceğe rahatlıkla taşıyacak kritik personellerden biri olacağının farkına varacaklardır.  

Sonuca bağlarsak ;  

Ne istiyorsan o senindir, yeter ki doğru zamanda doğru yöntemle doğru bir şekilde dosdoğru ol. 

Yazının Sözü Uygulaması :  

Çıraklığını yapmadığın işin ustası olamazsın.