Evden Home Office neler yapabiliriz ?

Dünyamız yeni bir yaşama doğru kendisini güncelliyor. Artık kapalı alanlarda geçen ömürler, plazalarda yaşanan gösterişli işler yerine herşeyin sağlık olduğunu hatırlayan beyinlerin oluşturduğu sosyalitenin artığı yeni bir dönem kapımızı çaldı. Öldürdüğünden çok insanın hayatına dokunan Sevgili Covid- 19 Efsane hastalık !

Maalesef bu süreçte devasal ekonomik zararlar edinildi ve işverenler ilk fırsatta, çalışanları işinden etti. 2018’e göre 932 bin kişi artarak işsizlik oranları 2018’e göre 932 bin kişi artarak 4 milyon 469 bin kişi oldu. Başka bir oranla bakarsakta İşsizlik oranı, geçen yıl bir önceki yıla kıyasla 2,7 puan artarak yüzde 13,7’ye yükseldi. Böylelikle, yaşanan gelişmelerle işsiz kalan vatandaşlarımıza yönelik bazı iş önerilerinden bahsedebilirim.

Meslekleri beğendiğinizde, mesleği www.google.com amcamızda aratarak, iş ilanlarına ulaşabilirsiniz.

Şu sıralar birçok eğitim kurumunun beceri, bilgi kazandırmak için eğitimleri bedava vermeye başladığını da duyuyorum. Gelirini artırmak, kendini geliştirmek için bu dönemi değerlendirebilirsiniz.

Evden yapabileceğiniz iş önerileri
 • Çağrı merkezi operatörlüğü : Çağrı merkezi denilince akla hep, bir yerde toplanmış topluca müşterileri ile iletişim kuran müşteri danışmanları gelir ama bu her zaman böyle değil, hem maliyetleri azaltmak hemde kismi süreli çalışabilecek kişilere de çalışma imkanı sunabiliyor. Yeter ki bir tablet ve bir de kulaklık ile telefon sağlanabilsin.
 • Muhasebecilik : Muhasebecilik bilindiği gibi evraklar hazırlanarak, genel kurallar çerçevesinde yapılan bir iş disiplinidir. Elbette bazı çeşitleri vardır. Genel Muhasebe, maliyet Muhasebesi, yönetim muhasebesi, vergi muhasebesidir. Evde muhasebeci olabilmek için gerekli beyanneme ve evrakların hazırlanmasını sağlayarak, Mali müşavir dediğimiz tasdikli muhasebecilere yardımcı olunarak para kazanılabilinir ya da özel şirketlerin kendilerine özel muhasebe departlanlarının evraklarını hazırlayarak evden muhasebecilik yapılanılabilinir.
 • Freelance Grafik tasarım : Grafik tasarım gerçekten ciddi bir yetenek, hayal gücü ve el becerisi gerektirir. Ülkemizin gizli yetenekliler ordusu olarak onları görürüm. Genelde tüm şirketler web siteleri, dergileri, gazeteleri ve Televizyon kanalları bünyesinde grafiker bulundurtur. Bazen dönemsel projeler de ihtiyaçlar olabiliyor. İş ilanlarında sıkça karşılaştığım bir meslek grubudur.
 • Freelance yazarlık yaparak para kazanmak : Tek işiniz yazı yazmak ve bu sayede oturduğunuz yerden para kazanmak kulağa nasıl geliyor ? Kelimelerle oynamayı seviyorsanız, akıcı cümleleri dans ettirerek kelime ya da sayfa başına para kazanabilirsiniz. İş alarmlarında buna benzer etkiletici ilanlar var.
 • Çevirmenlik : Tercümanlık Dünyanın en zevkli işlerinden birisi olsa gerek. Her bir farklı dil, farklı kültür bir insan demektir. Tercüme bürolarıyla ya da özel şirketlerin geçici fuar gibi organizazyonlarında aktif rol alabilirsiniz.
 • Yazılım uzmanlığı : Yüzyılımızın ve gelecek yılların tüm teknolojisinin altyapısını oluşturan yazılım teknolojileri hayatımızda heranda kendisine yer bulmakta en basitinden bir web sitesi kurmak için bir php yazılım dillerinden birkaçtanesini bilmek gerekiyor. Programları yapabilmek normalinde insan eliyle olamayacak olsa bile saatler ve yüzlerce işlemin ardından olabilecek süreçlerin, saniyeler içinde olabildiğini yaşayarak görüyoruz. İş açısından problem yaşamayan yazılım Uzmanlığı mesleği zirvede kendisine çok sağlam bir yer edinmiş durumda.
 • Evden satış pazarlama veya Reklam temsilcisi : Evden tablet hatta sadece cep telefonu ile yapılabilinen ikna yeteneği kuvvetli kişilerin rahatlıkla yapabileceği etkileyici bir meslek. Genelde çağrı merkezi mantığında çalışan bu meslek erbabları yetenekleri ölçüsünde pirim odaklı çok iyi paralar kazanmaktalar. Pazarlama yeteneği yüksek, konuşmayı seven ve ben bu işi yaparım diyen herkes yapabilir. Nasıl yapılır kısmında ise bir telefon gerekiyorsa tablet veya bilgisayar ve de bazı işlerde kişi sosyal medya adresi lazım oluyor. Linkedin.com adresinden bir profil oluşturup potansiyel müşterilerin veritabanlarına ulaşabilirsiniz.
 • Anket doldurarak para kazanmak : Yurt dışında çok yaygın olsada ülkemizde parasıyla bile yapacak insan bulamadığımız bir iş türüdür. Zengin olacağınızı söyleyemem ama öğrenci harçlığı ve çeşitli online sitelerden hediye kuponu kazanmanızı sağlayabilir.
Sistem nasıl işliyor dediğinizi duyar gibiyim ?

Önce Google amcamıza online anket yapan ve bu hizmeti ücretli sunan siteleri araştırarak başlayın. Presedür işlemlerini yaparak üye olun. Üye olurken ilgi alanlarınızı doğru seçin. İlgi alanlarınıza göre anketler oldukça size e- mail ile gönderecekleri anketleri tamamlar ve ücretlerinizi alırsınız. Oturduğunuz yerden anket başı belki 3-5 tl gibi sembolik ücretler alacak olsanız da ciddiye almanız gereken şey sadece oturup zaman öldürseydiniz onuda kazanamayacak ve anketler sayesinde yeni bakış açılarına sahip olamayıp, yeni tecrübeler edinemeyecektiniz. Anketlerde edindiğiniz bilgi tecrübelerini para ile satın alamazsınız. Bakış açınız para kazanmak değil. Hem bilgi hemde ek gelir elde etmek olmalıdır.

 • Sanal Öğretmenlik : İster evinizde klasik yöntemle ders anlatın isterseniz teknolojinin nimetlerini kullanarak, online eğitimler verin. Bilinen bir meslek olmadığı için detaylı değineceğim.
Elbette her işin koşulu olduğu gibi sanal öğretmenliğinde bazı temel kuralları var.

1- Uzmanlık alanınızı belirleyin.

2- Ders programınızı, müfredatı, zamanlamayı tüm detayları yaparak ince ayrıntıları belirleyin.

3- Kendinizi uzmanlık açısından anlatacağınız işleri anlatan ve iletişim bilgilerinize dair bilgiler içeren bir web sitesi kurmanız. Bunun yanında sosyal medya adreslerinizi aktif kullanmak size daha çok potansiyel öğrenci sunabilir.

Sanal öğretmen olarak öğrencilere nasıl ders anlatabilirsiniz ?

Öğrenci ile karşılıklı mail adresleri üzerinden yazışabilirsiniz. Maliyetsiz ancak, zahmetli bir yoldur. Bunun yerine site içi yazışabilirsiniz.

Daha önce oluşturduğunuz web sitesinde halka açık ya da kişisel şifreleri ile size ulaşmaları münkündür.

Web sitenize yüklediğiniz vdeolar ile belli bir plan ve strateji ile hem öğrencileri bilgilendirir hem abone kazanır hemde izlenme sayılarının zamanla artışını sağladığınız için, Youtube aracılığı ile reklam alarak para kazanmaya başlarsınız.

Görüntülü görüşme ya da konferans sistemi aracılığı ile veya Facebook, İnstegram, Twiter, what sapp gibi sosyal medya mecraları aracılığı ile görüntülü eğitimler verebilirsiniz. Udemy, İstanbul işletme ensitüsü gibi sitelere üye olup ders vererek eğitimlerinizi verebilirsiniz.

Neden Sanal Öğretmenlik ?

1- Hava, yol, süreç masrafları, zaman tasarrufu, hastalık, yorgunluk, stres halleri sorun olmaktan çıkıyor.

2- Belli bir alana değil, dünyaya erişirsiniz.

3-Ücreti bu sistemle peşin aldığınız için, ücreti alamazsam endişesi ve stresi olmaz.

4- Zamanla markalaşırsınız ve marka bilinirliğiniz artar. Bunun da Türkçesi daha çok öğrenci daha çok ders ücreti kazanmaktır.

5- Öğrencilerin taleplerine göre ders içeriklerinizi güncellleyebilir, taleplerine göre yeni dersler ekleyerek ek gelir elde edebilirsiniz.

 • Editörlük : Kitap, dergi, gazete veya web sitelerinde içerik planlayıcısı olarak yazarın göndermiş olduğu yazıların, gözden geçirilmesi yayına hazırlanması, noktalama işaretleri ve imla hatalarını düzelten, yazarların görünmeyen gücüdür. Başka bir değişle yazının yayına hazırlanma sürecine eşlik ederek yazıyı yayına alan kişidir.
 • Sosyal Medya Uzmanlığı : Öncelikle sosyal 1uzmanını tanıyalım. Nedir, ne yapar, nasıl olunur ? Sorularına kısa ve öz yanıtlar arayalım.

Bir kişi ya da markanın isim bilinirliğini arttırmak, İsmin maddi değerinin arttırılması, ürünsel pazarlama ve satış faaliyetlerini arttırmak amacıyla, uygulanan stratejik planlama ve iuygulamalardır.

Sosyal medyacının görevi nedir ?

1- Sosyal medya kullanımını iyi düzeyde bilmek, pozitif içerik oluşturmayı, halkla ilişkilerin aktif olduğu sosyal medyada, sorunları görerek hızlı ve hassas biçimde çözüme kavuşturmalıdır.

2- Gündelik olarak, orjinal yazı, resim, vdeo vb. çevrimiçi içerik oluşturmak, düzenlemek ve yayınlanması,

3-Sosyal medya trendlerine ve proje ile ilgili tüm haberleri takip ederek hakim olmak,

4- Araştırma, kıyaslama ve kitlenin analizini yaparak, içeriklerin yeni sosyal medya analizini oluşturmak ve uygulamak,

5-İstenmeyen kriz durumlarında krizin yönetimini sağlamak, olumsuz imajın düzeltilmesi için gerekli açıklama ve düzeltmeleri yayınlamak.

6-Şirket veya platforma ait sosyal medya adresleri ve profilleri oluşturmak,

7- Pazarlama planı, editöryal planlamaların yapılması ve uygulanması,

8-Sosyal medya profilleri ve sayfalarının trafiği ve demokrafik grafiklerinin incelenerek, hedef kitle ve mevcut kitle arasındaki farkı tespit edecek analiz raporları incelemek.

9-Gelecekte olabilecek muhtemel sonuçların olumlu olabilmesi için doğru verilerin toparlanması ve kullanılması,

10- Markanın bilinirliğini arttırmak amacıyla, sosyal medya hesaplarına erişimin arttırılması için promosyonlar düzenlemek ve işletme içi ve dışı halkla ilişkiler faaliyeti yürütmek.

Sosyal Medya uzmanında olması gereken özellikler nelerdir ?

1-Harkulade düzeyde, sözlü ve yazılı iletişim becerisine sahip olmak,

2- Yazılım ve grafik tasarım programlarına hakimiyet,

3- Web yazılımcılığı ve web site kurulumu, tasarımı konusunda bilgi sahibi olmak.

4- Hayal gücü oranı yüksek ve sosyal becerileri yüksek olmalı.

5-Ekip çalışmasına yatkınlık, çoklu görevleri öncelik sırasıyla tamamlayarak istenen işi belirlenen zamanda teslim edebilmek.

Web sitesi ve Blog tasarımı :

HTML ve web tasarım konularında genel bilgilere sahipseniz, grafik ve yazılım süreçlerinede hakimseniz, blog şablonları, arka planlar, temalar eklentilerin yönetiminide kısa sürede uğraşayarak öğrenebilirsiniz. Genel mantığı kavramak yaklaşık üç ayınızı alıyor. Şuan size yazdığım, www.mesutaydeniz.com sitesini uygulayarak üç ayda öğrendim. Konu hakkında çok sayıda vdeo bulunuyor. Blog açmak oldukça faydalı ve kazançlı bir iştir. Kazançtan kastım asla para değildir. Belki zamanla blogunuza reklam alarak para kazanabilirsiniz. Buradaki mesele şudur ki, bilginiz ve ilgi alakanız ile ilgili yazılar yazarak tanınabilir. Çevre edinilebilinir. Zamanla konferanslar paneller hatta yazacağınız kitaplarla bu hobinizi nakit akışına dönüştürebilirsiniz. Başarılı bir blog yönetimine, doğru isim ile başlanır. Doğru konular seçerek toplumun her kesimine hitap etmelisiniz. Zamanla kişisel markanız üzerinden eğitim satışları sağlayarak, potansiyelinizi güçlendirebilirsiniz. Unutmadan Dijital pazarlama konusunda kendinizi eğitmeniz size her alanda avantaj sağlayacaktır.

 • Online spor veya yoga eğitmenliği :

Spor hayatımızın vazgeçilmezi Dünyamızı saran küresel kriz Covid- 19 pantemisin sayesinde de değişebilecek şeylerden birisi olarak hayatımıza girdi. Artık sokaklara çıkamıyor spor salonlarına gidemiyoruz. Ama bu spor yapmaya engel değil. İşte burada canlı yayınlar ile ya da videolu şekilde online spor eğitimi alabiliyoruz. Tabii bu eğitimi verecek hocaya da ihtiyacımız var. Aradığımız hoca sen olabilir misin ?

 • Metin yazarlığı : İnternet içeriği gibi sosyal mecralarda, yayıncılık sektörü ve diğer dijital sosyal içerik yayınlarının oluşturulumunda, verilen hizmetin pazarlama, tanıtım ve reklam amaçlı bilgilendirmelerini içeren yazılardır.
 • Yaşam koçluğu : Kişisel olarak kendini geliştirmiş, eğitimli ve donanımı tecrübe ile birleştirerek, danışılan kişinin bireysel hedeflerini gerçekleştirmesi yolunda birebir, yakın ve ortak çalışma sürecini yürütme sürecidir. Kişisel bu süreçte konu sınırlaması yoktur. Yaşam koçu olmak için diploma değil, beceri önemlidir.
Yaşam koçu olarak ne yapabilirsiniz ?

Profesyonel hayatın ortaya çıkardığı mesleklerden birisi, olarak ortaya çıkan Yaşam Koçluğu, doğru ve ulaşılabilir hedefler oluşturulmasını sağlar. Bireyin hedefleri ve kendisini gerçekleştirmesini sağlar. Gerekli geri bildirimleri sağlayarak, motivasyonunuzu yüksek tutar. Ama kesinlikle bilinmelidir ki Yaşam koçu asla Psikiyatrist veya Psikolog benzeri türevi işleri yapan kişilerden değildir.

Unutmadan ekleyelim Mentorluktan farkı ;

Herkes koçluk yapabilir her alanda biraz bilgi yeterlidir. Mentorluk ise ihtisas alanı sahibi olmayı gerektir. Mentor uygulayarak öğretir. Koç ise yol göstericidir.

 • E-ticaret : İşte en sevdiğim yere geldik. Elektronik ticaret, ofis kirası vermeden, stok bulundurmadan müşteri ile birebir temas kurmadan online olarak mal ve hizmet sunumu, tanıtım, satış, sigorta dağıtım ve de ödeme işlerinin bir arada yürütüldüğü iş biçimidir. E- ticaret yapabilmek için en temel ihtiyacınız ticari bir web sitesi ve gerekli yasal izinlerin tamamamını almaktır. Doğru tanıtım ve doğru ödeme sistemleri ve de müşteriye verilecek güven ile çok iyi bir ticaret altyapısına sahiptir. Ancak hiçbir zaman tek başına sadece e ticareti önermem.
 • Dijital pazarlama : Elektronik ortamda ürün ve hizmetlerin tanıtıldığı, teknolojik odaklı pazarlama sürecine verilen isimdir.
 • Youtube ile para kazanmak :

İki milyardan fazla kullanıcısı olan Youtube, 1.000 abone ve 4.000 dakika izlenme ile para kazanmaya başlayabilirsiniz. Önemli olan kullanıcı yani müşterilerinizin ilgi alanına girecek videoları çekmeniz ve bu vdeoların izlenmesi ile ticari gelir elde edebilirsiniz. Abone sayısı ve izlenme oranı gibi artışlar sonrası videolarınız da gözüken reklamlarla gelir elde edebilirsiniz. Paylaşabileceklerinizin sınırı olmadığını sadece orjinal ve size ait olmasının yanı sıra, hedef kitlenizin hoşuna gidecek içerikler üretmelisiniz. Veya çok izlenen flim replikleri, dizileri de paylaşabilirsiniz.

Terzilik yaparak para kazanmak :

Dikiş dikmeyi biliyorsanız evinizden terzilik yapabilirsiniz. Müşteriler size düzeltilmesi gereken kıyafetleri getirirler, işiniz bittikten sonra da sizden alırlar. Dikiş makineniz varsa başka ekipmana ihtiyacınız olmayacaktır.

Yapın ve satın :

Sabunlar, mumlar, losyonlar, kartlar vb.

Becerikli bir insansanız online olarak malzeme siparişi verip istediğiniz ürünleri yapabilir ve sonrasında bitmiş olan ürünleri online olarak satarak harçlık çıkarabilirsiniz.

 • Çocuk bakıcılığı yapmak :

Dünyanın en tatlı ve endişe verici varlıkları çocuklar… Ülkemizde kadınlara özgü bir meslek olarak gözükse de, dünyanın bir çok bölgesinde erkek çocuk bakıcıları da azımsanmayacak sayıdadır.

 • Evden yemek, süs eşyası, pasta yaparak para kazanmak :

Yalnış duymadınız ! Evinizde basit malzemelerden yararlanarak üretebileceğiniz, ürünleri instegram ve web siteniz aracılığı ile bütçenize katkı sağlayabilirsiniz.

 • E-Kitap satarak para kazanmak :

Öncelikle e- kitap nedir elektronik kitap nasıl bişeydir ? Suyla karıştırılıp bilgileri hazmedilebilir mi sorularına yanıt arayalım. Kısa öz ve net cevaplar…

Elektronik kitap, bireylerin ilgisini çekebileceğiniz normal kitap yazıp, kitabı satmaktan tek farkı, baskı, editör, dağıtım gibi masrafları olmadan online olarak müşterilerinizin ilgisini çekebileceğiniz online kitap satış biçimidir.

 • Sabun paketlemek : Doğru okuyorsunuz, detay istemeyen bu ek iş modelinde, hazır olan kutuya sabunlarımızı koyuyor ve bunları büyük kolilere yerleştiriyoruz. Ama ufak ayrıntıları var elbette, ayrıntıları olmasa çok kolay iş, Sabunlar size büyük kalıplar halinde geliyor ve size belli boyutlar dahilinde keserek, silsile ile kolilere yerleştiriyorsunuz.
 • Organik krem ve şampuan üretmek :

Ülkemizde bu alanda kimya sektörü yabancı devletlerin kontrolünde olsa da, bireysel çabalarınızla organik krem ve şampuan üretebilirsiniz.

 • Tv Programlarına konuk olarak katılım gösterip para kazanmak :

Ülkemizde sayısız televizyon kanalı ve bir o kadarda televizyon programı var. Bunların bazıları bilgi içerikli, bazıları magazin bazıları da genel kültür programları söz konusu. Daha çok magazin programlarında yorumcu, izleyici ve konuk olarak ücret karşılığı çalışabilirsiniz.

 • Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı) :

Başka kişilerin ürünlerinin veya hizmetlerinin reklamlarını alarak para kazanabilirsiniz. Bu bir çok online içerik üreticisi için para kazanma kanalına giriş stratejisidir. Başka bir bakış açısıyla, ağızdan ağıza reklamın önemini kaybetmeyecek bir pazarlama stratejisi olmasınında etkisiyle kazanca yeni bir yol sunmakta.

Eğer ürün incelemeleri yaparak para kazanabilirim diyorsanız işte size fırsat, mesela bir konu seçin ; kulaklıklar mesela, her türlü kulaklığı barındıran bir site kurarak başlayabilirsiniz.

Ödeme biçimi pirim veya ortaklık payı üzerinden yapılmakta, sistemin çalışması ortalık linkine tıklayan veya bu bağlantıdan ürün alan kişi başına komisyon elde edersiniz.

Gizli Müşteri olmak :

Gizli müşteri, mağaza ve restoran gibi firmalarda gerçek müşteriler gibi davranarak, iyileştirme gerektiren çeşitli faktörleri gözlemler ve firmaya rapor sunar. Firmalar, müşteri ihtiyaçlarını karşılayabilmek, şikayet ve talepleri farkında olabilmek amacıyla gizli müşterileri görevlendirir.

Restoran, otel gibi işletmeler için gurmelik : yemekler ve içkiler konusunda uzmanlık ölçüsünde bilgisi ve gelişmiş beğenisi olan, ağzının tadını bilen kişi, yiyecek içecek uzmanı.

Patreon’da İçerik Üreticiliği

İsmi biraz garip gelsede Patron için içerik üret sloganı ile sözlerime başlamalıyım. Online içerik üreterek para kazanmak mı istiyorsunuz ? https://www.patreon.com/ ‘ a üye olarak ilk adımı atabilirsiniz. Projenizi sunuyorsunuz projenizi beğenenler size finansal destek fonlaması sağlıyorlar. Patreon sistemi ile müşterilerinize farklı üyelik seçenekleri sunarak, hizmetinizi şekillendirebilirsiniz. Çalışmalarınızın perde arkasından online kurslara kadar hatta kişilere veyahut guplara özel içerikler yayınlayabilirsiniz. Bununla birlikte sabit kitle elde edebilir onların sizi takibini sağlayabilirsiniz. Youtube ‘nin ücretini siz ve direkt müşteri arasında takasından oluşan versiyonu gibi görebilirsiniz. Unutmadan, gelir kazanmaya başladığınız andan itibaren Patreon sizden ücret kesintilerine başlayacaktır. Bunun karşılığında ise, içeriklerinizi yönetebilmeniz için rehberlik ve analitik analizlerin olacağı bilgilere erişim imkanı verecektir.

El İşi Ürünlerini Online Satmak

El işi ürünleri konusunda kendinize güveniyormusunuz ? o zaman bir de satmayı deneyin. Ürünleriniz özel ve başka örnekleriniz varsa, ürünlerinize pazar ortalamalarının üstünde fiyat çekebilirsiniz. Gelirinizi maksimize etmek için evinizde mağaza kurun ve toptan malzeme alın. Ek olarak, doğru kitleye sahip oldugunuza emin olun. Kendi online mağazanızı oluşturmayı unutmayın !

İkinci el ürün satış uygulamaları ve sitelerinden satış :

Ülkemizde de çeşitli varyansonları olsa da, dolap.com, gittigidiyor.com, hepsiburada.com, letgo.com gibi çeşitli siteler üzerinden pazaryeri mnatığında hem kismi e- ticaret hemde elinizdeki fazla ürünlerinizden kurtularak para kazanabilirsiniz.

Dropshipping İşletmesi

Az masraflı, az nazlı mağazacılık diyebileceğimiz bir sistem söz konusu. Toptancılarla görüşerek sizin markanızla ürün üretmelerini sağlayıp, ürünleri satarak ilerletebileceğiniz bir sistem. Ürün yönetimi ve stok probleminiz yok. Herhangi biri bir ürün aldığında, ürünü müşteriye teslim etmesi için aracı şirkete bilgi vermelisiniz. Size lazım olan toptancılar,işletmenizin web sitesi ve de leptop ihtiyacınız olacak. Rakipleriniz çok olduğundan rakiplerinizden önde gözükmelisiniz. Farklı imaj projeleri uygulayın.

Podcast Yapın

Bilmeyenler için ne olduğuna dair bir tanım oluşturalım. Podcasting, genellikle dizi halindeki dijital medya ürünleri, radyo ve kısa vdeolara internet üzerinden bildirim yoluyla bilgisayar ve taşınabilir cihazlara indirilebilecek şekilde yayımlanmasına podcast adı veriliyor.

Evden Podcast yapmak son zamanlarda artan bir potansiyel motivasyon aracı, inanılmaz bir pazar olarak takipçiis artarken buna nazaran içerik üreticisi de olmakta. Sizin kazancınız ise, işletmeler Podcastlarınızın arasına ürün yerleştirerek gelir elde edersiniz. Kaliteli vdeolar için, editleme kurgu ve montaj için aynı zamanda kaliteli ses iletimi amacıyla ses ekipmanlarına yatırım yapabilirsiniz. Güncel konular işlemeye önem gösterin. Unutmayın yaptığınız her yatırım kendinizedir.

Online Rehberlik

Belli bir konuda uzmanlıgınızı paylaşmak için, online rehberlik yapabilirsiniz. Dünyanın her yerinden müşteri edinebilirsiniz. Yeter ki müşterileriniz ile aynı dili konuşabilin.

Popüler konuları şöyle sıralayabiliriz ; beslenme, kişisel gelişim, maneviyat, iletişim vb. olarak ifade edilebilinir. Onlar için video kurslar ve kısa yazılar hazırlayabilirsiniz.

Ek olarak ücretsiz eposta abonelik hizmeti oluşturun ki potansiyel müşterileriniz, derslerinizin onlara nasıl yardım edebileceğinizi görsün.

Uygulama ve Oyun Geliştirme :

Mobil uygulamaların bilgisayardan cebe giren oyunların son sürat sınırları zorlayan grafiksel gelişiminide tamamlayarak, inavasyonunda etkisiyle hızlı bir şekil değişimine girdi. Oyun ve Uygulama geliştirme harika evde iş imkandır.

Günümüzde kodlama becerilerine sahip olmak uygulama geliştirme için zorunlu değildir. AppyPie ve AppSheet gibi yazılımlar teknik geçmişe sahip olmayan herkesin mobil uygulamalar geliştirmesine olanak sağlar. Ancak, kullanıcı dostu mobil deneyimi ve arayüzü tasarımları konusunda bilgili olmak işinize yarayacaktır.

İnsanların ürününüzü indirmesi için uygulama mağazasında ücretsiz yapın. Uygulama içi premium özellikler ve reklam alanları sağlayarak para kazanabilirsiniz.Tıpkı uygulama geliştirmede olduğu gibi Unity ve GameMaker: Studio gibi uygulamalar programlama bilgisine sahip olmadan oyun yapmanıza imkan sağlarlar.

Bugünlerde, birçok oyun üreticisi oyunlarını ücretsiz yapıp uygulama içi satışlar yaparak para kazanmaktadır. Oyuncuların hedeflerine ulaşması için premium özelliklere erişebileceği bir oyun içi market oluşturabilirsiniz.

Oyununuz hazır olduktan sonra Play Store, App Store veya Steam gibi oyun platformlarında yayınlayın.

Sanal Asistanlık :

Sanal asistanlık gerçek asistanlığın online olanıdır. Başka bir değişle e- asistan’ da diyebiliriz. İşin tanımı müşteriler için sekreterlikle alakalı işleri yapmaktır. İş tanımında epostaları yanıtlamak, randevu ayarlamak, iş tabloları oluşturmak vb. işler dahildir. Sanal asistanın işletmeler için yapabileceklerinde bir sınır yoktur. Aslında evin annesi gibidir, on parmağında alicee harikalar diyarında modundadır. Müşteriler online mağazalarını, sosyal medya hesaplarını, web sitelerini vb. yönetmenizi isteyebilirler. Öğrenmeye aç ve sürekli güncellemeye ihtiyaç duyan bireyler için inanılmaz bir fırsattır.

Başlangıç için kariyer sitelerine bıraktığınıza benzer bir özgeçmiş bırakın. Ve potansiyel müşterilerinizin gelmesini bekleyin.

Bilgi Ürünleri Satmak :

Bilgi ürünlerinin ne olduğuyla konumuza başlayalım. Müşteriler için elektronik kitaplar, webinarlar (İnternet semineri), ve de üyelik siteleri gibi hizmetler sunan kullanışlı içerik hizmeti sağlanmasıdır. Elbette bilgi ürünleri satmak için uzmanlık alanı sahibi olmalı ve toplumun sorunlarına eğilmelisiniz.

Online Reklam Yöneticisi :

İşletmelerin başarısı değişen ve gelişen teknoloji ile dijital reklamların etkisini yadsıyamayız. Ama her işletme bu nimetlerden faydalanma yöntemlerini bilememekte, işte sizin vazifeniz burada başlıyor. Online reklam yöneticisi olarak müşterilerinizin Google, Facebook ve Instagram gibi farklı platformlarda reklam ihtiyaçlarını karşılayacaksınız. Hangi reklama ne kadar bütçe ayrılmalı, hangi strateji ile reklam verilmeli bunlarda sizin vazifelerinizden bazıları…

Sunduğunuz yönetim hizmetleri danışmanlığı için kuracağınız kurumsal bir site ile, sosyal medya platformlarında ve linkedin gibi uygulamalarda yayınlayabilirsiniz. Güçlü itibar ve imaj için, genel danışmanlık ve motivasyon konuşmaları yapabilirsiniz.

Web Site ve Domain Alım Satımı :

Sıfırdan web site kurulumu için, Host (alan), Domain (web isim), satın almayı herkes yapabilir. Basit ve zahmetsiz bir işlem, ama burdaki işlem biraz farklı, bilinirliği az ve maddi değeri az olan ama etkili bir reklam ile geliştirilebilecek ve de çok iyi fiyata satılabilecek, domain ve web siteleri keşvedip satabilirsiniz. Pek çok kişinin bu tür ürünleri satın alma sebebi, domainin bilinirliği ve içeriğinin hazır olmasıdır. Fırsatı yakala ve hizmeti sat herşey bundan ibaret…

Satış temsilciliği :

Farklı bir iş modeli ve disiplini özgürlükçü ve radikal olarak değerlendiriyorum. Patron sizsiniz. Çalışma koşulları ve saatleri tamamen esnek, bazı işlerde ara sıra sehayat gerektirsede, evinizden yapabileceğiniz harika bir iş. Elbette; telefon, e-posta ve çevrimiçi vdeo konferans uygulamalarını kullanabillmek gibi ufak ayrıntıları var. Günümüzde bunları yapamayan insan neredeyse kalmadı. Bazen onlara bile gerek yok, krem yada takviye edici gıdalar ile etkili bir tanıtım çevresininde etkisiyle çok iyi paralar kazanabilirsiniz.

Makale yazarlığı :

İnternette dolaşırken benim hobi olarak yaptığım bu işi, ticari olarak yapan markalaşan ana isimlerle yazılar yayınlayan sitelere kesinlikle denk gelmişsinizdir. Herkes benim gibi hobi olarak keyfine yazı yazmıyor haklılarda çünkü bu iş ciddi bir emek ve zaman gerektiriyor. Bir yazıyı hazırlamak ön hazırlıklarıyla birlikte 10- 15 günümüzü dahi alabiliyor. İşte size burada bir ek iş imkanı oluşuyor. Bazı web siteleri içeriklerini hazırlatırken, özgür proje bazlı çalışan veya paralı asker de diyebiliriz. Ücreti ödediğiniz sürece etkili yazıları ile sizlerle beraber hareket edecektir.

Çalışma mantıkları genel olarak şöyle;

Kelime ya da makale başı ücret alıyorsunuz, tabii tecrübeli yazarlara ödenen ücret ile yeni başlayanları sömürüye açık bir sistemde burada söz konusu olabiliyor. Konular uzmanlık alanınızda veya da görüşmelerde sizden talep edilen alanlarda olabiliyor. Siparişle makale kaleme almak zor olsa da ilgi alanlarınız olursa daha başarılı olacağınıza inanıyorum. Türkiye’ de çeşitli şirketler, internet siteleri, kurumlar, gazeteler ve dergiler için sıkça makale siparişleri alınmakta, tabii ilanlar editör adıyla duyuruluyor bunuda özel olarak ekleyelim. Ücretli yazmayı düşünmedim ancak, sizler için araştırmarımda ortalama 200 kelime için 2,5 TL para kazanabiliyorsunuz.

Evde bilgisayarınız var, klavyenizde sörf yapabilecek kadar hızlı yazabiliyorsanız bu iş size göre…

Benden size ek bir tüyo :

 • yazkazan.net
 • makalehizmeti.com
 • yazankazanir.net
 • icerikfabrikasi.com
Evcil hayvan bakıcılığı :

Yurt dışında oldukça yaygın bir iş olan evcil hayvan bakıcılığı, ülkemizde de son yıllarda popülaritesini oldukça artırdı. Eğer hayvanlarla aran iyiyse, evde yapılabilecek en iyi iş bu bence.

Oda kiralamak :

Türkiye’ de pek tercih edilen bir yöntem olmasa da yazlık tatil bölgelerinde evinizin odalarını misafirlere kiralayarak gelir elde edebilirsiniz.

Organik Reçel Yapımı :

Kulağa ilginç gelebilir ama insanlar modernleştiklerini düşündükçe köy hayatına özeniyor ve gerçek hayatın köyde yaşandığını hatırlıyor.

Organik reçeller yaparak, para kazanabilirsiniz. Konuyla ilgili Youtubede çok sayıda içerik bulabilirsiniz. Organik reçelleri instegram, web sitesi, pazaryeri uygulaması olan sanal web siteleri, market hatta pazarcı tezgahlarında satabilirsiniz.

Kanvaz Tablo Üretimi :

Şehirleşme oranı ile evlerde sanatın ve sanatçının görselliğin apayrı bir anlam kazandığı bir döneme girdik. Evler için en iyi dekorasyon fikirleri arasında yer alan ve duyduğuma göre % 600 kar oranı ile satılan Kanvas tablolar kesinlikle harika bir fikir.

Üretim için bir marangozdan hazır alacağınız malzemelere ve baskı makinesine ihtiyacınız olacak, ortalama maliyetleri 7- 8 bin Tl.

Belki de müşterilerinizin istediği kendi resimlerini de resmederek sunabilirsiniz. Ev ürünleri satan bir dükkanla iletişime geçerek satışını gerçekleştirebilirsiniz. İnstegramı da yabana atmamak gerek.

Sosyal medya sayfalarıyla yeni nesil reklamcı olun :
Evet yalnış okumadınız !

Sosyal medya sayfası kurarak, reklam alabilir kitlelerinize yeni ürünleri tanıtabilirsiniz. Bunun için sadece sabıra ihtiyacınız olacak, geri kalan tamamen ücretsiz. Facebook, İnstegram, Tulumbir, Twiter gibi mecralarda oluşan sayfalar ile başlayabilirsiniz. Eğer reklam almak istiyorsanız sayfanızın hakkında kısmına kişisel iletişim adresi veya mesajla ulaşabilecekleri notunu bırakmayı ihmal etmeyin.

Ahşap Oyuncak Üretimi :

Özellikle Çin yapımı oyuncaklar çocukların sağlığını olumsuz etkilemekteler. Covit- 19 Pandemisi ile mücadele ettiğimiz bu süreçte, Çin’ den gelecek yeni oyuncaklar ile yeni riskler kapımızda bekliyor. Bu kadar zararlı maddeler içerebikecek oyuncaklar aynı zamanda fiziki zayıflıkları ile bütçemizede zarar veriyor. İşte burada Ahşap Oyuncaklar sağlıklı alternatifler devreye gidiyor. Bir marangozdan alabileceğimiz parçalarla başlayabileceğimiz parçalar ile başlayabilirsiniz Bu konuda çok sayıda vdeo mevcut. Oyuncaklarınızı sosyal medya ve kuracağınız web sitesi ile satın alabilirsiniz.

Kostüm Tasarımı :

Elbise dikimi keyifli bir o kadar da hayal gücüne dayalı bir hobi olarak görülebilir. Başkasında olmayan size özel belirlenmiş kumaşlarla yapılan sadece size ait özel tasarımlar kulağa ne hoş geliyor değil mi ?

Bu alanda Belediyelerin ve Halk Eğitim müdürlüklerinin çeşitli kursları mevcut. Gidemiyorsanız Youtube ile demokrasilerde çareler tükenmiyor. Üniversitede gördüğüm kadarıyla instegramdan ve web sitelerden çok sayıda genç kız muhteşem elbiseler satın aldılar. İşte o elbiseleri satanlarda sizler gibi güzide yeteneklerdi.

Anahtarlık ve Özel hediyelik Üretimi :

El işi üretimi demişken anahtarlıkları da unutmamak gerek. Artık insanlar kendilerini tanımlayan kendilerine özel şekillere sahip, hayal ederek elde edebildikleri hatta, kendi resimlerini barındıran hediyelik eşyalar veya anahtarlıklar istiyorlar. Tabii bunları üretecek birilerine de ihtiyaç var işte bu birileri sizsiniz. İnstegram ve facebooktan rahatlıkla satabilirsiniz.

Seslendirme :

İyi olmasada etkileyici bir sese mi sahipsiniz ? Aslında akıcı ve düzgün bir hitaba sahip olmanız yeterli, ses güzelliği değil iç güzelliğine odaklanmalısınız. Sonuçta Gargameli de bir insan seslendiriyor. Okan BAYÜLGEN bile o muhteşem sesiyle büyülemedi mi bizi ?

Veya şöyle bakalım, milyonların baktığı kurtlar vadisi dizisinde Polat ALEMDAR abimizin sesi hasar gördüğünde onu canlandıran başka bir kişi vardı unuttuk mu işte bu kişiler gizli kahramanlar arasında yer alıyorlar. Kahraman dediysem görünmeyen ses var ama görüntü yoklardan bahsediyorum.

Seslendirme hizmetine yönelik iş almak için Freelancer, Bionluk, Sadeceon gibi sitelerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayrıca Youtube’de bir kanal açarak yaptığınız işleri yayınlamayı ihmal etmeyin.

Kına ve Nikah şekeri Paketleme işleri :

Kına ve düğünlerde, hediyelik çerez ve kınalar hediye edilir. Bu organizazyonları organize eden işletmeler var onlar için paketleme yapacak kişilere ihtiyaç var işte bu kişi neden siz olmayasınız ?

Cezerye kutusu yapmak :

Matbaalar ve kağıt fabrikaları , cezerye ve tatlı kutularını dışardan ailelere veriyor. Matbaadan çıkan kağıtları katlayarak evde ek iş yapabilir ve bütçenize ek gelir sağlayabilirsiniz.

Yazının sözü uygulaması :

Dünya dün, bugün ve kısacık yarından ibarettir. Kısacık yarın için dün geçti diye bugününüzü ziyan etmeyin. Kısacık ömürde mutlu ve huzurlu olmak için çabalayın.